ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی سینه است که بسیاری از خانم ها علاقمند به انجام آن هستند. در این جراحی اندازه و سایز سینه ها کاهش یافته و میان سینه و سایر اجزای بدن تناسب ایجاد خواهد شد. به طبع با افزایش سن یا تجربه برخی شرایط همچون بارداری و شیردهی ، اندازه سینه ها تغییر کرده و موجب برهم ریختن تناسب اندام می شود. در این شرایط انجام ماموپلاستی یکی از بهترین روش هاییست که شما می توانید نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

کاندیدای مناسب عمل ماموپلاستی

  • بانوانی که از سینه های بزرگ برخوردارند و اندامشان را تحت تاثیر قرار داده است.
  • افرادی که سینه های نامتقارنی دارند.
  • خانم هایی که به دلیل بزرگی سینه هایشان با مشکلاتی مواجه شده اند ؛ به طور مثال نمی توانند فعالیت بدنی و ورزشی داشته باشند.

ماموپلاستی

عملکرد جراحی ماموپلاستی

برای انجام این جراحی بیهوشی کامل صورت گرفته و عمل بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد. پس از بیهوش شدن بیمار ، ابتدا جراح قسمت هایی که قرار است برش بخورند را با خودکار مشخص می کند. در اغلب موارد این برش ها از سر سینه شروع می شوند.

اولین برش اطراف نوک سینه ایجاد شده و پس از آن برش از هاله سینه شروع می شود و تا چین زیر آن به صورت عمودی ادامه پیدا می کند. در نهایت برشی افقی به روی چین سینه ها ایجاد خواهد شد.

در مرحله بعدی چربی ، بافت غدد و پوست اضافی از بدن برداشته می شوند و وضعیت قرارگیری سر پستان ها نیز تغییر می کند.

لازم به ذکر است هاله دور سینه به گونه ای برداشته می شود که ارتباط خونی آن با سینه قطع نشود. در نهایت برش ها بخیه شده و به روی زخم ها پانسمان قرار می گیرد. درد و ناراحتی پس از عمل امری طبیعی بوده و با مصرف مسکن کنترل خواهد شد.

سن مناسب عمل ماموپلاستي

انجام این جراحی محدودیت سنی ندارد اما بهتر است برای این عمل تا به اتمام رسیدن رشد سینه ها دست نگه دارید. همچنین خانم هایی که قصد باردار شدن را دارند باید عمل خود را به بعد از دوران حاملگی و شیردهی خود موکول نمایند.

به افرادی که پیش از ازدواج قصد انجام ماموپلاستی را دارند نیز توصیه می شود که حتما با جراح خود مشورت کنند.

ماموپلاستی

اقدامات قبل از ماموپلاستي

  1. در اولین قدم انتخاب جراح سینه باتجربه از حیاتی ترین اقدامات پیش از جراحی است. در واقع این انتخاب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و با نتیجه جراحی و میزان عوارض پس از آن تاثیر مستقیم خواهد داشت.
  2. پس از انتخاب جراح سینه ، حتما با ایشان مشورت کنید و درباره انتظارات خود صحبت نمایید.
  3. اگر دارای بیماری زمینه ای هستید ، از دارو استفاده می کنید یا به داروی به خصوصی حساسیت دارید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
  4. این امکان وجود دارد که جراح از شما بخواهد برای مدتی مصرف برخی از دارو های خود را قصع کنید. چرا که ممکن است با برخی از دارو های بیهوشی تداخل داشته باشند.
  5. در جلسه مشاوره جراح معاینات لازم را انجام داده و از عدم ابتلای فرد به سرطان سینه اطمینان حاصل می کند. همچنین کیفیت پوست ، میزان بافت سینه و محل قرارگیری نوک و هاله پستان ها نیز مورد بررسی قرار می گیرند.
  6. از یک ماه قبل از جراحی سینه استعمال دخانیات ممنوع می باشد. همچنین از نوشیدنی های حاوی الکل نیز نباید مصرف کنید.
  7. از 14 روز پیش از جراحی ماموپلاستی استفاده از دارو های انعقادی خون همچون آسپرین ، وارفارین و ایبو پروفن ممنوع است.