مراقبت های بعد از لیپوماتیک چیست؟

مراقبت های بعد از لیپوماتیک شامل یکسری دستورالعمل است که رعایت آن ها موجب کاهش احتمال بروز عوارض و مشکلات ناشی از این روش زیبایی شده و تاثیر بسیار زیادی در هرچه سریع تر سپری شدن دوران بهبودی و همچنین رضایت بخش بودن نتایج به دست آمده از آن دارد.

در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی که باید بعد از لیپوماتیک رعایت نمایید اشاره شده است.

 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 

رژیم غذایی

چنانچه پزشک برای انجام لیپوماتیک از روش بی حسی موضعی بهره گرفته باشد بیمار مجاز است تا بلافاصله بعد از اتمام درمان رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرد.

به منظور جلوگیری از اتلاف آب بدن خود به میزان زیاد آبمیوه، آب یا نوشیدنی های غیر الکلی بنوشید؛ به مدت 48 ساعت بعد از لیپوماتیک به هیچ عنوان اقدام به مصرف نوشیدنی های حاوی الکل نکنید.

فعالیت فیزیکی

از رانندگی کردن به مدت 18 ساعت بپرهیزید.

طی ساعات ابتدایی بعد از لیپوماتیک استراحت مطلق داشته و بعد از آن انجام فعالیت های شخصی خود را از سر بگیرید؛ از استراحت مطلق به مدت طولانی خودداری کنید زیرا این کار موجب لخته شدن خون در پاها و همچنین بروز یبوست در شما می شود.

پوشیدن گن های مخصوص تخلیه چربی

به منظور جلوگیری از تشدید تورم و ترغیب خروج مایعات از محل های برش، باید از گن هایی که متناسب با سایز شما هستند استفاده کنید. در روزهای ابتدایی این گن را فقط هنگام رفتن به حمام از تن خارج کرده و بعد از خروج از حمام آن را مجدداً بپوشید.

پزشکان به طور معمول استفاده از گن را به مدت 2 تا 4 هفته برای بیماران خود تجویز می نمایند؛ بهتر است در این رابطه هر فرد به توصیه پزشک خود عمل نماید.

ضعف و سرگیجه

این امکان وجود دارد که بیماران صبح روز بعد از تخلیه چربی و به خصوص زمان تعویض لباس و تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده، سرگیجه خفیفی را تجربه کنند که کاملاً طبیعی است؛ در صورت بروز چنین مشکلی سریعاً دراز کشیده یا بنشینید.

مراقبت از زخم و حمام کردن

سوراخ های ایجاد شده را تمیز و خشک نگه دارید.

توصیه دکتر مرجان کفائی به بیماران این است که طی 48 ساعت ابتدایی 1 یا 2 بار اقدام به استحمام نمایند.

دست های تان را بشویید، پوست محل تخلیه چربی را به منظور کمک به درناژ مایعات کمی ماساژ داده، سپس با آب و صابون اقدام به شستن سوراخ های کوچک نموده و آن ها را خشک کنید و غیره.