مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه چیست؟

انجام مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه ، به شما این کمک را می کند که دوران نقاهت کوتاه و راحت تری داشته باشید و نتیجه عمل مطلوب تر خواهد شد. این اقدامات عبارتند از :

Wrap و استابیلایزر

معمولا جراح برای شما Wrap یا استابیلایزر تجویز می کند. استابیلایزر نوعی باند یا نوار است که دور سینه کشیده می شود و البته متفاوت از سوتین طبی می باشد.

سوتین طبی

استفاده از سوتین طبی ای که پزشک تجویز نموده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چرا که سبب کاهش تورم سینه ها خواهد شد.

آب میوه های طبیعی

نوشیدن آب آناناس و آب کرفس تاثیر بسیار زیادی در کاهش تورم و کبودی صورت خواهد داشت. اگر این آب میوه ها به صورت طبیعی تهیه شوند نیز تاثیرشان بیشتر خواهد شد.

مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد ، راه کاری بسیار موثر در کاهش تورم سینه ها خواهد بود. برای این کار می توانید چند تکه یخ را داخل کیسه فریزر انداخته و به روی سینه های خود قرار دهید. البته مدت زمان قرارگیری کمپرس یخ به روی سینه ها باید به گونه ای باشد که به بافت آن آسیب نزند.

عدم مصرف دارو های ضد انعقادی خون و مشروبات الکلی

حداقل تا دو هفته پس از جراحی پروتز سینه ، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات حاوی الکل ممنوع می باشد. این مواد با رقیق کردن خون و پایین آوردن غلظت آن ، احتمال خونریزی و حتی بروز عفونت را افزایش می دهند.

ماساژ سینه بعد از جراحی پروتز

علی رغم اینکه ماساژ دادن سینه پس از جراحی ، در کاهش تورم سینه ها موثر هستند ، اما باید در نظر داشته باشید که بدون مشورت با پزشک به هیچ عنوان سینه های خود را ماساژ ندهید.

سایر مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه

  • برای مدتی از انجام اقدامات سنگین ورزشی و حتی روزمره خودداری نمایید. خصوصا اقداماتی که سبب افزایش ضربان قلب شما می شوند.
  • ممکن است در هفته های اول تا حدودی نوک سینه ها بی حس شود که این حالت طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
  • پس از گذشت دو هفته می توانید از پماد ها ضد اسکار استفاده نمایید.
  • حداقل تا دو هفته از رانندگی کردن خودداری کنید.
  • تا یک ماه شنا کردن در استخر و دریا ممنوع می باشد.
  • به صورت مرتب و در زمان های تعیین شده ، به منظور چکاپ و معاینه نهایی ، به مطب دکتر مراجعه نمایید.
  • پس از جراحی احساس درد کاملا طبیعی است اما اگر با مصرف مسکن هم قابل تحمل نبود حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
  • چنانچه متوجه سفتی غیر طبیعی سینه های خود شدید ، به جراح خود مراجعه کنید.