به طور کلی ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که طی آن چربی و پوست اضافی شکم برداشته شده و عضلات شکم سفت می شوند. دکتر مرجان کفایی ، بهترین متخصص جراح پلاستیک و زیبایی در تهران به شمار می روند. ماندگاری نتیجه این جراحی به میزان رعایت بیمار بستگی دارد در واقع اگر افراد پس از عمل خود ، ورزش کنند و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند ، شاهد ماندگاری همیشگی نتیجه این جراحی خواهند بود.

 

ابدومینوپلاستی

علل انجام ابدومینوپلاستی

در مواردی که فرد با دریافت رژیم غذایی مناسب و انجام مرتب فعالیت های ورزشی همچنان به وزن ایده آل خود نرسیده است. بهترین راه کار برای او انجام جراحی ابدومینوپلاستی می باشد. در برخی از افراد با وجود وزن و اندام مناسب اما عمدتا شکم برآمده ای دارند که نارضایتی فرد را به دنبال خواهد داشت در نتیجه جراحی شکم بهترین راه کار برای این عده می باشد. در زیر برخی از علت های انجام دادن این پروسه عبارتند از :

 • روند رو به افزایش سن
 • افزایش وزن شخص
 • دوره بارداری
 • از بین رفتن حالت الاستیته پوست
 • علل های ژنتیکی

دلیل انجام دادن ابدومینوپلاستی چیست؟

در مواقعی که افراد با دریافت برنامه غذایی و انجام فعالیت های ورزشی قدرت کاهش وزن را ندارند بهتر است که برای رسیدن به وزن دلخواه به آنان ابدومینوپلاستی توصیه خواهد شد. این مورد تنها برای افرادی با وزن بالا صدق نخواهد کرد بسیاری از افراد هستند که با وزن ایده آل متاسفانه شکم افتاده و بزرگی دارند که برای این اشخاص نیز می توان به راحتی از جراحی شکم برای بهتر شدن وضعیت استفاده کرد. در ادامه برخی فاکتورهایی که یک انسان را مجاب به استفاده از ابدومینوپلاستی می کند عبارتند از :

 • بالا رفتن سن
 • افزایش و کاهش وزن
 • بارداری
 • از بین رفتن حالت کشسانی پوست
 • علل وراثتی

 

✨ فیلم ابدومینوپلاستی تحت نظر دکتر مرجان کفایی 

نوع بیهوشی در ابدومینوپلاستی

جراحی شکم روندی تهاجمی است که برای انجام دادن آن نیاز به یکی از راه کارهای بیهوشی است. جراح می بایست با به کار گیری بیهوشی عمومی می توان کاری کرد که بیمار در روند ابدومینوپلاستی دردی را تجربه نکند و با این کار می تواند ریسک هر نوع پیامد ناخوشایند را کاهش خواهد داد.

مزیت های جراحی شکم

اقدام به جراحی شکم می تواند مزایای ارزنده ای را برای فرد به همراه داشته باشد. ابتدایی ترین مزیت این روش لاغری می تواند بازسازی هیکلی خوش فرم برای بیمار به شمار بیاید. یکی دیگر از مواردی که با انجام دادن این پروسه به دست خواهید آورد شکمی صاف و یکدست خواهد بود که با رعایت دقیق مراقبت های بعد از جراحی می توانید نتایج را ماندگار دانست. در کنار این موارد فرد مجدد اعتماد به نفس خود را به دست خواهد آورد و می تواند از این پس با پوشیدن هر لباسی که مد نظر داد در میان افراد به زیبایی بدرخشد. یکی از مواردی که می تواند این شادمانی را تثبیت کند رعایت تمامی توصیه های دکتر است به این نکته بهتر است که دقت بالایی داشته باشید.

چگونگی انجام جرحی زیبایی شکم

به طور کلی این جراحی به دو صورت انجام می شود. همانند ،مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی کامل و گرداگرد که شرح کامل آنان در ذیل وجود دارد. عبارتند از :

در مینی ابدومینوپلاستی ، زیر شکم برش سر تا سری ایجاد می شود و پوست از جداره شکمی زیر ناف جدا خواهد شد. پس از تخلیه چربی های اضافی ، پوست باقی مانده نیز بریده می شود. در نهایت پوست کشیده شده و بخیه می خورد. اما در عمل زیبایی شکم کامل ، به موازات پهلو از چپ به راست ( یا برعکس )، برشی بزرگ در سر تا سر شکم ایجاد می شود. سپس به منظور آزاد کردن ناف از بافت پیرامونش ، برش دیگری ایجاد خواهد شد. در این مرحله پوست از دیواره شکم جدا شده و عضلات شکم همتراز و صاف می شوند. سپس چربی و پوست اضافی برداشته شده و به منظور ایجاد ناف جدید ، سوراخی تعبیه می شود و در جای درست قرار داده خواهد شد. در نهایت پوست کشیده شده و بخیه می شود. جراحی زیبایی شکم می تواند بین 2 الی 5 ساعت به طول انجامد و غالبا بیماران باید تا چند روز در بیمارستان بستری شوند تا سلامتشان تحت نظر باشد. زمانی که بیمار مرخص می شود ، باید از گنی بسیار تنگ استفاده کند تا شکم را کاملا نگه دارد. استفاده از این گن تا چند ماه پس از جراحی نیز توصیه می شود.

ابدومینوپلاستی گرداگرد :

در روند این پروسه علاوه بر شکم و پهلو بر روی ناحیه پشت کمر نیز انجام می پذیرد. جهت انجام این پروسه بیمار یک بار بر روی شکم می خوابد و در وهله دوم به پشت می خوابد در این حین جراح چربی و پوست اضافه شکم را کاملا تخلیه می کند. آن دسته از افراد که تمایل به کاهش وزن شدید دارند می توان از این روش به صورت گرداگرد بهره مند شوند به ویژه آنان که در ناحیه پشت و پهلو پوستی افتاده دارند. در اشخاصی که تجمع چربی مازاد در بخش پشت و کمر وجود داشته باشد ممکن است که برای شخص لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی گرداگرد انجام پذیرد.

 

ابدومینوپلاستی

 

تکنیک های ابدومینوپلاستی

 1. ابدومینوپلاستی کامل :
  در این متد برش کامل در قسمت تحتانی شکم از محل افتادگی پوست ایجاد می شود و چربی های اضافی بدن را تخلیه می کنند با این کار عضلات و ماهیچه های شکم که دچار تضعیف شده اند ، محکم می شوند و اسکار به وجود آمده در حالت افقی بدن قرار دارد که بعد از مدتی بهبود می یابد.
 2. مینی ابدومینوپلاستی :
  در این پروسه جراح پلاسیتک برش کوتاهی به نسبت روش قبل بر روی بدن ایجاد کرده بدون اینکه با این کار بخواهد محل و جایگاه قرارگیری ناف را تغییر دهد. در این پروسه همانند ابدومینوپلاستی کامل تمامی بافت چرب موجود در زیر پوست را برداشته و تغییرات مورد نیاز را ایجاد کرده و بدن به فرم متناسب خواهد رسید. در برخی موارد انجام این عمل با لیپوماتیک بوده که نتایج بسیار متفاوتی را به دنبال خواهد داشت. بهتر است که به یاد داشته باشید که ابدومینوپلاستی نمی تواند کمکی به برطرف شدن و بهبود استرچ مارک های به وجود آمده بر روی سطح پوست کند. در واقع تنها می توان با ایجاد برش و حذف کردن پوست و بافت های چربی از روی شکم ظاهری بی نقص و خوش فرم را برای فرد به دنبال داشته باشد.

عوارض ابدومينوپلاستي

 • درد و تورم از عوارض طبیعی عمل ابدومینوپلاستی می باشد. اما پس از جراحی ، پزشک به منظور تسکین درد بیمار مسکن هایی تجویز خواهد کرد. بی حسی ، کبودی و خستگی ، از دیگر عوارض این جراحی هستند که با رعایت مراقبت های لازم و به مرور زمان برطرف می شوند.
 • اما این جراحی همچون هر عمل دیگری ، می تواند خطراتی را داشته باشد. عفونت ، خونریزی زیر فلپ پوست و ایجاد لخته های خونی که ممکن است به ریه برسند و تنفس بیمار را تحت تاثیر قرار دهند ، از جمله خطرات این جراحی می باشند. البته بروز این عوارض بسیار نادر است و در صورتی که جراح از مهارت ، دقت و تجربه کافی برخوردار باشد ، احتمال بروز آن ها بسیار کم است.
 • آشکار بودن جای بخیه ها ( اسکار ) نیز از دیگر عوارض این جراحی می باشد. در واقع اسکار ناشی از جراحی شکم هیچوقت محو نمی شود اما به مرور زمان کمرنگ تر خواهد شد.

بهترین جراح ابدومینوپلاستی :

جراحی پلاستیک ، یک شیوه در کنار هم قرار دادن علم و هنر است ؛ کار این پزشکان ، مطالعه شکل انسان ، بازیابی و درمان بدن برای زیبا تر کردن ، نرمال تر نمودن و کاربردی ساختن آن است ؛ بهترین جراحان پلاستیک ، از نیم کره راست مغز خود که به هنر اختصاص دارد ، بیشتر استفاده می کنند ؛ آن ها یک متفکر علمی ، ریزبین و وسواس هستند. با انتخاب بهترین متخصص جراح پلاستیک تهران ، بهترین نتایج را نیز از جراحی شکم در تهران، دریافت خواهید کرد

 

 

کاندیدای مناسب جراحی ابدومینوپلاستی

 • افرادی که با ورزش و رعایت رژیم غذایی هم قادر به کاهش وزن و از بین بردن چربی اضافی شکم خود نیستند.
 • بانوانی که پس از بارداری ، پوست و عضلات شکم آن ها شل و افتاده شده است.
 • کسانی که پس از کاهش وزن شدید ، پوست شکمشان آویزان شده باشد.
 • افرادی که علی رغم متناسب بودن سایر اعضای بدنشان ، شکم بزرگی دارند.
 • اما افرادی که قصد انجام عمل زیبایی شکم را دارند باید از سلامت جسمانی برخوردار باشند و وزن خود را ثابت نگه دارند.

اقدامات قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

پیش از اقدام برای جراحی ابدومینوپلاستی در تهران، جراح خوب شکم، یک سری نکات و دستورالعمل های را برای شما مطرح می کند تا عمل شما به بهترین شکل مککن پیش برو. این نکات عبارتند از :

 1. از چند هفته قبل از عمل از مصرف الکل و استعمال دخانیات خودداری نمایید.
 2. از 14 روز قبل از جراحی استفاده از دارو های ضد انعقادی همچون آسپرین ، ایبوپروفن و وارفارین خودداری کنید.
 3. قبل از عمل استحمام نمایید.
 4. از 8 الی 12 ساعت پیش از جراحی ، خوردن و آشامیدن را کنار بگذارید ؛ چرا که حین عمل ناشتا بودن بیمار و خالی بودن معده از اهمیت بالایی برخوردار است و در روند عمل تاثیر گذار می باشد.

 

ابدومینوپلاستی

مشاوره قبل از ابدومینوپلاستی در تهران

در طول مشاوره با یک جراح خوب ، فرصت ارزیابی بیمار و به کار گیری تخصص برای استفاده از بهترین تکنیک ها جهت تحقق اهداف مطلوب ، فراهم می شود. مشاوره ، مبنای فرایند جراحی ابدومینوپلاستی می باشد ؛ در این جلسه ، درباره روند جراحی زیبایی شکم ، اهداف و نتایج جراحی ، گفتگو می شود. هر روند مضاعفی که بیمار به آن نیاز داشته باشد نیز در جلسه مشاوره ، مورد بحث قرار می گیرد.

جراحی شکم برای چه افرادی مناسب نیست ؟

از بهترین راه کاری برطرف کردن عیوب ظاهری شکم می توان به انجام ابدومینوپلاستی اشاره کرد. برطرف کردن حالت افتادگی پوست به علت بارداری و افزایش و کاهش وزن و بروز بافت های زائد و اسکار برجای مانده همگی از مواردی است که فرد را ترغیب به انجام جراحی شکم می کند. اما رد برخی افراد انجام این فرآیند ممکن نخواهد بود. این روند اصلا جایگزین پروسه کاهش وزن نخواهد بود. در نتیجه اگر فردی هستید که در پی کم کردن وزن خود هستید خوب است بدانید که این متد ارتباطی با کاهش وزن ندارد به عبارتی اگر بعد از انجام این فرآیند نکات مراقبت های بعد از جراحی را رعایت نکنید احتمال افزایش وزن مجدد در شما وجود دارد.

شایان ذکر است که روند فوق نتایجی با ماندگاری بالا و تثبیت شده را ارائه می دهد اما این به منزله این نیست که به مراقبت نیاز ندارد. در واقع میزان ماندگاری و ثابت ماندن نتیجه در گرو مراقبت ها و اقدامات مهمی است که فرد در دوران بعد از عمل شکم انجام می دهد. در واقع اگر فردی بی خیال هستید بهتر است که این روش را جهت لاغری امتحان نکنید. زیرا نیازمند استمرار در برنامه غذایی مناسب و انجام حرکات ورزشی.

دلایل اصلی که شما به ابدومینوپلاستی نیاز دارید :

هر فرد خواهان اندام و هیکلی مناسب و استایلی استاندارد است که در زیر لیستی از اشخاصی که میل بیشتر به انجام جراحی شکم را دارند ذکر کرده ایم. عبارتند از :

 • در اطراف ناحیه شکم پوستی شل و افتاده داشته باشید.
 • نشانه های کشش در قسمت های از شکم که ناشی از کاسته شدن قابل توجه وزن می باشد.
 • نمایان بودن اسکارهای قدیمی برجای مانده از جراحی های قبل
 • تمایل به زیبایی و شکمی صاف
 • خواستار اندامی ایده آل و مناسب

ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم :

 • داروهای مسکن ، برای کمک به تسکین درد برای بیمار در دوران نقاهت جراحی زیبایی شکم ، تجویز می شود.
 • بیمار باید برای کمک به روند ریکاوری ، گن های مخصوص را بر تن کند ؛ مدت استفاده از این گن ها ، توسط جراح زیبایی شکم تجویز می شود.

مزایا ابدومینوپلاستی چیست ؟

طبق اطلاعات داده شده در قسمت های قبل می دانید که هدف اصلی از انجام روش ابدومینوپلاستی این است که چربی ها و پوست های اضافه در اطراف شکم را از بین برد. درست حدس زدین بهترین مزابا که بعد از خواندن این متن به ذهن شما می رسد لاغری در ناحیه شکم است. داشتن شکمی خوش فرم و لاغر برای اغلب افراد مسئله ای مهم است. تقاضای بیش از حد برای داشتن شکمی کم حجم و لاغرتر باعث گردیده که روش زیبایی شکم در دسته جراحی های زیبایی قرار بگیرد. اما نکته قابل تامل این است که تنها مزایای این متد به زیبایی ختم نمی شود. پروسه مذکور مزیت درمانی نیز دارد که مواردی از آن اشاره می شود :
رفع و کمتر شدن بی اختیاری در ادرار که براثر زایمان طبیعی در برخی زنان رخ می دهد.
اصلاح فرم شکم به خصوص بعد از رژیم های لاغری
بهبود و درمان فتق در ناحیه شکم ( فتق به معنی ورود روده به بافت ماهیچه شکم)

برگشت شکم پس از ابدومینوپلاستی

بسیاری از متقاضیان این عمل در این مورد سوال دارند ، آیا نتیجه جراحی زیبایی شکم ماندگار است؟ طبیعتا نتیجه و ماندگاری هر عمل بسته به مراقبت های بعد و بخصوص مهارت جراح دارد. اما در ارتباط با این مورد بایستی به این مورد اشاره کرد که پس از اتمام روند عمل فرد با رعایت رژیم غذایی سالم و سبک زندگی درست می تواند بهترین نتیجه را از فرآیند مذکور داشته باشد و ماندگاری را برای خود دائمی کند. نحوه جراحی به عهده بهترین دکتر ابدومینوپلاستی تهران است اما مراقبت از تغییر و تحول به وجود آمده بر عهده خود فرد می باشد که این مراقبت باعث میزان ماندگاری نتیجه می شود. لازم به ذکر است اگر موارد ذکر شده در مراقبت های بعد از روند عمل زیبایی شکم را رعایت نکرده باشید و همچنین رژیم غذایی را در پی نگیرید منتظر بازگشت حالت اولیه شکم خود باشید.

آیا پس از انجام ابدومینوپلاستی می توان باردار شد ؟

باید بدانید که ابدومینوپلاستی به هیچ وجه فرآیند بارداری را برای مادر با مشکل مواجه نمی کند ؛ اما در اغلب موارد پزشک به شما توصیه می کند تا این پروسه زیبایی را تا بعد از دوران بارداری به تعویق بیندازید . به همین دلیل در جلسات مشاوره ابتدایی ، پزشک ممکن است از شما بپرسد که آیا در نظر دارید بعد از انجام این عمل مجدداً باردار شوید یا خیر ؟ این سوال به هیچ عنوان به معنای این نیست که قادر به باروری مجدد نخواهید بود ؛ زیرا در طی این جراحی به هیچ عنوان آسیبی به رحم یا دستگاه تولید مثل مادر وارد نمی شود . در حقیقت در نظر داشته باشید که افرادی که بعد از انجام عمل ابدو به بارداری اقدام می کنند باید ریسک ایجاد تغییرات در شرایط فیزیکی خود را بپذیرند . با این حال تجربه ثابت کرده است که در این میان بانوانی نیز بوده اند که اظهار کرده اند شکم آن ها به اندازه بارداری قبل از عمل ابدو بزرگ نشده است .

یکی از عوارض احتمالی انجام این جراحی پس از زایمان این است که پوست اضافی در اطراف شکم باقی بماند ، اما این موضوع هیچ تأثیری بر روی سلامتی شما ندارد . اگر پس از زایمان به فکر انجام دوباره ابدومینوپلاستی هستید ، باید در نظر داشته باشید که این مرحله ممکن است نیازمند زمان ، هزینه و زحمت دوباره ای باشد . زیرا در صورت باقی ماندن پوست اضافه ، شما نیز باید مجدد زیر تیغ جراحی قرار گرفته تا آن ها از بین ببرید .
اما یکی دیگر از عوارض ناخوشایندی که ممکن است در مورد سزارین پس از عمل ابدومینوپلاستی وجود داشته باشد ، این است که در برخی موارد ، متخصص زنان قادر نخواهد بود برش جراحی سزارین شما را با مهارت و ظرافت زیادی ببند و این عامل نیز از جمله فاکتور های منفی در زیبایی شکم محسوب می شود. علاوه بر این ، باید به یاد داشت که ترکیب عمل ابدومینوپلاستی و سزارین به صورت همزمان امکان‌ پذیر نیست.

سوالات متداول :

تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن در چیست ؟

در لیپوساکشن تنها چربی های اضافی ناحیه شکم از بین می روند. اگر علاوه بر داشتن چربی ، پوستی شل و افتاده داشته باشید بعد از انجام دادن لیپوساکشن ممکن است که این حالت دفرمی بدن برجای بماند و تنها چربی از میان برود. اما در ابدومینوپلاستی علاوه بر کاهش سایز زیبایی شکم و اندام های مورد جراحی حائز اهمیت است و بعد از تمام شدن روند پوستی کشیده و یکدست خواهید داشت.

نحوه خوابیدن بعد از ابدو به چه طریق است ؟

از خوابیدن به پهلو و پشت بپرهیزید که درد شکم را افزایش ندهد. بهتر است که زانوهای خود را در حالت خمیده قرار دهید و بدن در حالت نیمه نشسته قرار بگیرد.

کارگزاری لوله ها بعد از ابدومینوپلاستی چه کاربردی دارد ؟

درن های کار گذاشته شده در واقع برای تخلیه مایعات و ترشحات زیر پوست به کار برده می شود.مدت ماندگاری این لوله ها چند روز است و بعد از آن برداشته خواهند شد.

هزینه جراحی زیبایی شکم چقدر است ؟

از آنجایی که عمل زیبایی شکم ، یک روند بسیار سفارشی می باشد و به شکل منحصر به فردی در بیماران مختلف ، متفاوت است ، فاکتورهایی بسیاری بر روی هزینه آن تاثیر می گذارد. به همین دلیل ، حضور بیمار در جلسه مشاوره برای دریافت برآرود قیمت ، ضروری می باشد.