تزریق بوتاکس از جمله پرطرفدارترین روش های جوانسازی پوست است که کمک شایانی به کاهش علائم پیرپوستی می نماید؛ انسان همواره از عضلات صورت برای اخم کردن، خندیدن و نشان دادن سایر حالات خود استفاده می کند که این امر به مرور زمان موجب بروز خطوط ناخوشایندی بر روی پوست می شود. دکتر مرجان کفایی متخصص جراح پلاستیک و زیبایی ، یکی از بهترین جراحان پلاستیک تهران می باشد برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به گالری تصاویر سایت یا اینستاگرام مراجعه نمایید.

تزریق بوتاکس

همچنین روال طبیعی بدن به این صورت است که همزمان با پیری و افزایش سن از میزان تولید الاستین و کلاژن پوست کم شده و این امر منجر به ثابت شدن خطوط ایجاد شده بر روی پوست می شود، پوست شادابی خود را از دست داده و دچار پیری می گردد.

با تزریق بوتاکس عضلات صورت آزاد و شل شده و بدین ترتیب از میزان چین و چروک و خطوط پوست تا حد بسیار زیادی کم می شود.

عملکرد ماده بوتاکس به چه صورت است؟

همانطور که در فوق گفتیم جمع شدن پوست و حرکت بیش از اندازه ماهیچه ها عامل اصلی بروز چین و چروک در پوست است که گذشت زمان موجب برجای ماندن و ثابت شدن آن ها در پوست می شود. از همین رو اگر بتوان با استفاده از یک روش خاص موجب کاهش حرکت ماهیچه ها شد دیگر چین و چروکی بر روی پوست ایجاد نشده، صورت شاداب و زیبا خواهد ماند. تزریق بوتاکس دقیقاً همان روش است که امروزه پزشکان بسیار زیادی از آن برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک ها یا برطرف کردن موقتی آن ها بهره می گیرند.

بوتاکس در واقع سمی مهلک است که استفاده آن در دوز پایین و کنترل شده کاربردهای بسیار زیادی در زمینه درمان و جوانسازی پوست دارد. تزریق این ماده موجب فلج شدن موقتی ماهیچه ها شده و از حرکات اضافی که موجب ایجاد چین و چروک ها و آشکار شدن آن ها می شود جلوگیری به عمل می آورد.

کاربردهای بوتاکس

از جمله مهم ترین کاربردهای بوتاکس می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

بالا بردن ابروها با تزريق بوتاکس

با بالا رفتن سن ، پوست شل و افتاده می شود که این امر موجب پایین آمدن ابروها و پوشاندن پلک بالایی می شود که این امر به صورت فرد جلوه بدی می دهد.

تزریق ماده بوتاکس موجب سفت تر شدن عضله زیر ابرو شده و در نهایت منجر به بالا رفتن آن می شود.

تزريق بوتاکس اطراف چشم ها

از دیگر مشکلاتی که در اثر فرآیند پیرپوستی در زمینه زیبایی بروز کرده و زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، خطوط و چین و چروک های اطراف چشم ها هستند که بهترین راه برای برطرف کردن آن ها تزریق بوتاکس می باشد.

تزریق بوتاکس _ دکتر مرجان کفایی

تزریق بوتاکس پیشانی

پیشانی محلی است که بیشترین میزان چین و چروک در آن بروز می نماید و این امر شادابی چهره را تا حد زیادی کاهش می دهد. چروک های پیشانی را در کمترین زمان و ساده ترین شکل ممکن و با تزریق بوتاکس می توان از بین برد.

تزریق بوتاکس زیربغل

درست است که تعریق موجب تنظیم دمای بدن شده و مکانیزم طبیعی بدن است اما میزان آن در برخی افراد به قدری زیاد است که مشکلات بسیاری برای آن ها به وجود می آورد. به طور مثال فردی که کف دست هایش خیلی عرق می کند در گرفتن فرمان ماشین و همچنین قلم در دست دچار مشکل می شود.

یا کسی با میزان تعریق زیربغل زیاد با مشکلاتی همچون خیس شدن و شوره بستن لباس یا بوی بد بدن سر و کله می زند که تمامی این مشکلات با تزریق بوتاکس قابل رفع هستند.

برای مشاهده نمونه کارهای تزریق بوتاکس انجام شده توسط دکتر مرجان کفایی می توانید به صفحه رسمی اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

سن مناسب تزریق بوتاکس چه زمانی است؟

برای استفاده از روش های جوانسازی عمدتا بهتر است که پوست دچار تروما یا علائم پیری پوست باشد که بتواند به تزریق بوتاکس جواب چشمگیری بدهد. به طور معمول رنج سنی خاصی را بیان نمی کنند اما طبیعتا پوست بایستی چین و چروک یا ایرادی داشته باشد که بتوان با تزریق بوتاکس آن را برطرف ساخت. به طور میانگین افراد از سن سی سالگی به بعد شاهد تغییر کشسانی و شادابی پوست خود می شوند و می توان این رنج را برای اقدام به استفاده از تزریق بوتاکس در نظر گرفت. بهتر است به خاطر داشته باشید که بروز هر نوع ایراداتی در پوست بسته به نوع پوست برای هر شخص متفاوت است و شاید یکی در 25 سالگی و دیگری در 32 سالگی اولین خطوط پوست را مشاهده کند. در نتیجه نمی توان عدد ثابتی را به افراد ارائه داد که بعد از این رنج شما می توانید تزریق بوتاکس را انجام دهید.

ممنوعیت تزریق بوتاکس برای چه افرادی می باشد؟

این روش جوانسازی پوست ایمن و بدون تهاجم است که تمامی افراد می توانند از مزیت های آن استفاده کنند. اما بسته به شرایط برخی افراد بهتر است که از تزریق بوتاکس استفاده نکنند. این اشخاص به دلیل بیماری های پوستی و حساسیت به برخی دارو و به ویژه بوتاکس بهتر است که برای بهبود ایرادات و مشکلاتی پوستی از روندی دیگر استفاده کنند. برخی دیگر دچار بیماری های عفونی هستند که باید ابتدا بیماری درمان شود و سپس به فکر انجام تزریق بوتاکس بیافتند.

مدت ماندگاری بوتاکس چه اندازه است؟

تاثیر بوتاکس برای فرد تا 6 ماه ادامه دارد اما برای افزایش این بازه می توان با تمدید تزریق این روش جوانسازی پوست می توان مدت ماندگاری را افزایش داد. اما نتیجه دریافتی برای هر فرد با هر نوع تایپ پوستی بسیار متفاوت خواهد بود.

اقدامات پیش از تزریق بوتاکس

 1. در جلسه مشاوره پیش از بوتاکس با دکتر درباره مسائلی چون حساسیت های دارویی و اهدافتان از انجام دادن این پروسه ، صحبت کنید و از او راهنمایی کامل بخواهید.
 2. همچنین ایشان از شما می خواهد پیش از پروسه مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف سازید.
 3. برای انجام بوتاکس بر روی صورت نباید هیچ گونه آرایشی داشته باشید.

 

تزریق بوتاکس برای چه اشخاصی توصیه نمی گردد؟

 • افرادی با سابقه بیماری های پوستی
 • افرادی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند
 • کسانی که به بیماری های ضعف ایمنی دچار هستند
 • اشخاص زیر 18 سال
 • زنان باردار و مادران شیرده

اثرات جانبی پس از تزریق بوتاکس

طبیعی است که بعد از پروسه جوانسازی ، در انتظار اثرات جانبی آن باشیم. بعد از بوتاکس مواردی که ممکن است نمود پیدا کنند موقتی بوده و در مدت زمان کوتاهی برطرف می شوند. البته شدت واکنش هر شخص نسبت به تزریق ، با دیگری متفاوت است.

درد ، ورم ، خارش و سوزش در محل تزریق از جمله رایج ترین اثرات جانبی این پروسه می باشند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 1. بعد از انجام پروسه ، می توانید ناحیه تزریق را به آرامی نرمش دهید ؛ مثلا بالا و پایین انداختن ابرو و باز و بسته کردن چشم ها
 2. به هیچ عنوان به ناحیه مورد تزریق فشاری وارد نکنید.
 3. به استخر جکوزی یا سونا نروید ؛ زیرا باعث بالا رفتن فشار خونتان خواهند شد و امکان کبودی را افزایش می دهند.
 4. لایه برداری پوست ، استفاده از اسکراب یا ماسک تا 24 ساعت اولیه توصیه نمی شود.
 5. ورزش های پرتحرک چون ایروبیک بعد از انجام بوتاکس نباید انجام شود.
 6. بعد از گذشت 24 ساعت می توانید از مواد آرایشی استفاده کنید.
 7. اگر فعالیتی بیرون از خانه دارید حتما ضد آفتاب استفاده کنید و اجازه ندهید پوستتان مستقیماً تحت اشعه آفتاب قرار بگیرد.
 8. مصرف غذاهای سالم ، میوه و سبزیجات تاثیر مستقیمی در بهبودی تان خواهد گذاشت . سعی کنید تا مدتی غذاهای ناسالم و حاوی نمک استفاده نکنید.
 9. نوشیدن آب تاثیر فوق العاده ای بر روی شادابی پوست می گذارد. پس از تزریق ، نوشیدن آب را فراموش نکنید.

تزریق بوتاکس

آیا بیمه هزینه تزریق بوتاکس را پرداخت می کند؟

تزریق بوتاکس عملی است که در راستای زیبا تر شدن انجام می پذیرد در نتیجه تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

نتایج بوتاکس

تغییرات ناشی از تزریق بوتاکس ، بلافاصله بعد از پایان پروسه ، مورد توجه قرار می گیرند. با این حال نتیجه نهایی ، به تدریج طی یک ماه ، با ثابت شدن بوتاکس درون عضلات پدیدار می شود. اثر آن تا 6 ماه ماندگاری دارد. پس از آن فرد می تواند دوباره پروسه تزریق را انجام دهد. عواملی همچون ، سن ، انعطاف پذیری پوست و عمق چین و چروک ها عواملی هستند که در پایداری اثر بوتاکس تاثیر می گذارند.