تزریق چربی به باسن یکی از جدید ترین متد های پیکرتراشی است که به تغییر سایز و اندازه شکل ظاهری باسن کمک کرده و بدون نیاز به پروتز صورت می گیرد. در این روش از چربی اضافی بدن که معمولا در قسمت هایی همچون شکم ، پهلو ، ران و غیره هستند استفاده شده و به باسن تزریق می شود. چنانچه تزریق چربی توسط دکتر مرجان کفایی ، بهترین متخصص جراح پلاستیک و زیبایی تهران صورت گیرد ، چربی اضافه به صورت یکنواخت از غبغب خارج می شود و به باسن تزریق می شود.

 

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن چیست ؟

باسن افراد ممکن است که به مرور زمان دستخوش تغییراتی شود. افزایش سن یکی از فاکتورهایی است که می تواند بر روی حالت و شکل باسن اثر بگذارد. البته علل دیگری همچون تغییر وزن نیز می تواند بر روی شکل باسن موثر باشد. یکی از بهترین روش ها برای بهتر شدن حالت افتاده باسن می تواند ، تزریق چربی به باسن باشد که از این روند به نام لیفت باسن برزیلی نیز یاد می شود. استفاده از این روش در واقع می تواند حجم و برجستگی باسن را افزایش داده و به اندام خانم های عزیز جلوه ویژه ای دهد. مزیت ارزنده این روش در واقع حالتی طبیعی و نرمال آن می باشد که علاوه بر افزایش ظاهر زیبا می تواند بر اعتماد به نفس افراد نیز اثر بگذارد. در روش تزریق چربی به باسن بایستی چربی مورد نظر را از دیگر نواحی بدن برداشته و بعد از ارزیابی به ناحیه مورد نظر انتقال داد. یکی از دلایلی که این پروسه را ایمن می سازد در واقع استفاده از چربی بدن خود فرد خواهد بود.

تزریق چربی به باسن قدم به قدم

 1. مشاوره قبل از انتقال چربی به باسن
  بدیهی است در زمانی که تصمیم به تغییر فرم باسن خود را در سر دارید. بهتر است که با یک دکتر خوب تزریق چربی به باسن تهران مشورت کنید. این کار موجب می شود که مشخص شود شما برای این روش کاندید مناسبی خواهید بود یا خیر؟! بعد از معاینات لازم و مشاهده درخواست شما از نتیجه به دست آمده پزشک تصمیم نهایی خود را به شما خواهد گفت.
 2. مراجعه به دکتر 
  به پزشک خود واقعیت را بگویید. اگر سابقه بیماری دارید و یا حساسیت داروئی و خوراکی دارید باید به بهترین دکتر تزریق کردن چربی به باسن اطلاع دهید. توقعات عقلانی از نتیجه به دست آمده داشته باشید که با مشاهده دستاورد موجب خوشایند شما شود.
 3. اقدامات لازم قبل از انتقال چربی به باسن 
  اگر جزو بهترین کاندیدای انتقال چربی به باسن هستید بهتر است تمامی توصیه های پزشک را بیش از آغاز فعالیت انجام دهید.
 4. مراقبت های بعد از تزریق چربی به باسن 
  بعد از اتمام روند مدتی در اتاق ریکاوری باقی می مانید که بهوش بیاید. برای کاهش دوره نقاهت بایستی تمام اصول مراقبت های بعد از انتقال چربی به باسن را رعایت کنید. اگر در این وضعیت متحمل درد شدید می توانید از داروهای ضد درد تجویز شده پزشک استفاده کنید. یکی از مزیت های این روند این است که به استراحت مطلق نیاز نخواهد داشت.

نحوه انجام تزریق چربی به باسن

معمولا انجام این کار در دو مرحله صورت می گیرد :

 1. در ابتدا چربی از قسمت هایی از بدن که دارای چربی مقاوم هستند برداشته می شود.
 2. سپس یک الی دو برش کوچک به روی باسن ایجاد شده و از این طریق انتقال چربی ها صورت می گیرد. برش های ایجاد شده آنقدر کوچک هستند که پس از به اتمام رسیدن عمل مشهود نمی باشند.

لازم به ذکر است بسته به شرایط بدنی هر فرد ، این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. در برخی موارد میزان چربي برداشته شده و تزریق شده بیشتر است چرا که این کار از کوچک شدن سایز باسن جلوگیری خواهد کرد.

مزیت های انجام تزریق چربی به باسن

معمولا شکل و تناسب باسن افراد و همچنین ساختار اسکلتی و نحوه ذخیره چربی در آن ها ، به ژنتیک آن ها مربوط می شود ؛ البته رژیم غذایی و ورزش کردن هم در این امر بی تاثیر نیست. اما در مواردی افراد بنا به هر دلیلی از فرم باسن خود احساس رضایت ندارند.

 

تزریق چربی به باسن

 

انجام تزریق چربی به باسن یکی از روش های کم تهاجمی است که می تواند بر تاثیرات ژنتیک غلبه کند و فرم باسن را به فرم ایده آل شما برساند. از مزیت های این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • نتیجه طبیعی برخلاف پروتز
 • بهبود تعادل قسمت بالایی و پایینی بدن
 • خلاص شدن از چربی‌ های اضافه بدن
 • کاهش خطر پس زدن چربی توسط بدن
 • افزایش جذابیت هنگام پوشیدن انواع لباس
 • رفع افتادگی باسن با افزایش سن ( در برخی موارد )
 • شکل دهی به مسیر های منحنی قسمت پایینی بدن
 • مدت زمان بهبودی بسیار کمتر نسبت به روش پروتز
 • کم بودن خطر ابتلا به عفونت ( در پروتز های سیلیکونی احتمال ابتلا به عفونت خیلی زیاد است. )
 • عدم نیاز به بستری شدن بعد از انجام جراحی ( در روش پروتز فرد باید حتما یک شب در بیمارستان بستری شود. )

 

تزریق چربی به باسن

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی به باسن

علی رغم اینکه این روش یکی از بهترین تکنیک ها برای تغییر اندازه باسن است ، اما افراد باید از این عمل انتظار معقول و منطقی داشته باشند. بنابراین بیمارانی که می خواهند تزریق چربی به باسن انجام دهند باید از شرایط زیر برخوردار باشند :

 1. افرادی که اهل مصرف دخانیات نیستند.
 2. افرادی که محدوده سنی‎ شان بین ۲۵ الی ۵۵ است.
 3. افرادی که چربی لازم برای خروج از بدن و تزریق را دارند.
 4. افرادی که علاقه ‌ای به استفاده از روش پروتز باسن ندارند.
 5. افرادی که قادر به ننشستن برای چند هفته روی باسن خود هستند.
 6. افرادی که پوست باسنشان به اندازه کافی سالم است. ( خاصیت ارتجاعی بودن خود را از دست نداده باشد. )
 7. لازم به ذکر است افرادی که به بیماری هایی همچون بیماری قلبی ، کبدی و افسردگی مبتلا هستند، باید با بهترین متخصص جراح پلاستیکو زیبایی تهران مشورت کنند.

از آنجایی که قرار است شما تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید و باید بتوانید دوره ریکاوری بعد از جراحی را به طور کامل سپری کنید، باید دارای وضعیت سلامت عمومی خوب باشید. باید دارای رسوبات چربی در نواحی دیگر بدن باشید که به راحتی قابل دسترسی باشند. معمولاً 3 تا 4 برابر مقدار چربی که قرار است به باسن شما تزریق شود از نواحی دیگر بدن گرفته می شود. تنها راه برای تعیین قطعی داوطلب بودن شما برای این روند، ملاقات با دکتر کفایی ، بهترین جراح پلاستیک و زیبایی در تهران جهت برگزاری جلسه مشاوره اولیه می باشد. جراح سوالاتی را در خصوص اهداف و تاریخچه پزشکی شما می پرسد و پس از بررسی بدن شما مشخص می کند که آیا شما برای این نوع روند، گزینه مناسبی محسوب می شوید یا خیر.

 

تزریق چربی به باسن

 

ریکاوری تزریق چربی به باسن

مثل هر جراحی دیگری در روند تزریق چربی به باسن در تهران نیز باید مراقبت های بعد از جراحی ویژه ای را اجرا نمایید.

 • بلافاصله بعد از جراحی، پوست دچار کبودی و التهاب خصوصاً در نواحی که استخراج چربی از آن ها بیشتر بوده می شود. همچنین گاهی بیمار درد را تجربه می کند که با داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح قابل کنترل می باشد.
 • زمان ریکاوری در بیماران مختلف، متفاوت است. اکثر بیماران می توانند در همان روز جراحی، یا روز پس از آن راه بروند. گاهی دچار یبوست می شوید، به همین دلیل، قدم زدن برای پیشگیری از بروز یبوست توصیه می شود.
 • اگر علاوه بر ترشح مایعات، شاهد ترشح خون نیز بودید نگران نباشید. این کاملاً طبیعی می باشد. این علامت چند روز بعد از جراحی از بین می رود. گاهی از محل ایجاد برش نیز مایعاتی ترشح می شود.
 • در طول دوره ریکاوری، علاوه بر بهبود ناحیه ای که چربی به آن انتقال یافته، نواحی که لیپوساکشن در آن ها انجام شده نیز بهبود می یابند.
 • نکته مهمی که باید بدانید این است که هر چه قدر زودتر شروع به حرکت کنید، جریان خون بهتر انجام شده و التهاب کاهش می یابد.
 • برخی جراحان برای کاهش التهاب و پشتیبانی از پوست، استفاده از گن های مخصوص را توصیه می کنند.
 • قبل از شروع کار و رانندگی، حداقل باید یک هفته بعد از جراحی دست نگه دارید. تنها کارهای سبک را انجام دهید و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید.
 • تورم معمولاً در هفته های ششم تا هشتم بعد از جراحی بهبود می یابد، اما التهاب حاصل از لیپوساکشن به چند ماه زمان برای بهبود یافتن نیاز دارد.

اسکارها بعد از تزریق چربی به باسن چگونه خواهد بود؟

در روند تزریق چربی به باسن، برش های کوچک 1 سانتی متری برای وارد کردن کانولا ایجاد می شود که بهبود یافتن آن ها به زمان نیاز دارد. این برش ها به وسیله بخیه هایی بسته می شوند. جراح معمولاً برش ها را در نواحی ویژه ای ایجاد می کند تا اسکارهای حاصل از آن، با چشم غیر مسلح قابل رویت نباشد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به باسن

 • جراح استفاده از کرم ضد آفتاب را به مدت 2 هفته جهت حفاظت از برش ها توصیه می کند.
 • حداقل به مدت دو هفته از نشستن خودداری کنید؛ نشستن برای مدت طولانی می تواند باعث آسیب دیدن نتایج درمان شود.
 • قدم بزنید و پاهای تان را در حالت کشیده قرار دهید. حرکت کردن به بهبود گردش خون کمک می کند.
 • برای تسکین درد، جراح داروهایی را تجویز می کند. در صورت احساس درد، داروهای مسکن را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • ورزش های کششی باسن را انجام دهید. این ورزش ها به سپری شدن سریع تر دوره ریکاوری کمک می کند.
 • همیشه گن بپوشید. توصیه می شود که تنها در زمان حمام گرفتن گن را از تن در آورید.
 • مایعات زیاد بنوشید. نباید دهیدراته شوید.
 • برای جلوگیری از عفونت، داروهای آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شود.

ماندگاری تزریق چربی به باسن چقدر است ؟

هر چقدر سلول های چربی که برای تزریق استفاده می شود، به مکان قبلی خود باز نگردد و برای مدت زمان بیشتری زنده باقی بماند، ماندگاری چربی بالا می رود. بنابراین اگر تزریق کردن چربی به خوبی صورت بگیرد، می توان پس گفت این روش ماندگاری زیادی دارد. اما باید در نظر داشت در صورت تغییر وزن مداوم بعد از تزریق چربی ممکن است نتیجه آن دچار تغییراتی شود. همینطور ماندگاری چربی تزریق شده به عوامل مختلف زیادی بستگی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • از جمله عوامل موثر در ماندگاری چربی تزریق شده ، محلی است که از آن چربی را استخراج می کنند. نوع و کیفیت چربی استخراج شده و شیوه فرآوری آن اهمیت بسیاری دارد.
 • هم چنین حفظ و نگهداری سلول های چربی و رشد و میزان زنده ماندن آن ها از فاکتور های مهم در تزریق چربی و ماندگاری اثر آن می باشد.
  عامل مهم دیگر مهارت پزشک و تکنیک های او در تزریق دقیق چربی می باشد.
 • هم چنین باید در نظر داشت که شیوه زندگی افراد می تواند در ماندگاری این چربی ها تاثیر گذار باشد.
 • ویژگی های بدنی و پوست افراد با یکدیگر متفاوت است و این عاملی است که می تواند در نتایج و ماندگاری چربی اثر بگذارد.
  رعایت مراقبت های لازم بعد از تزریق را می توان از عوامل مهم و تاثیر گذار در این امر دانست.

با توجه به موارد ذکر شده نمی توان زمان دقیقی را برای ماندگاری چربی تزریق شده به باسن مشخص نمود. در صورتی که تزریق چربی به درستی انجام شده باشد و مراقبت های بعد از آن توسط افراد به خوبی رعایت شود نتیجه می تواند تا سال ها ماندگار باشد. بر اساس بررسی ها انجام شده اگر فرد بعد از تزریق انجام شده به مدت 6 ماه در کنار انجام مراقبت ها سبک زندگی سالمی داشته باشد در ماندگاری بالا بسیار موثر می باشد.