جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) یکی از عمل های زیبایی است که در هر دو پلک بالا و پایین صورت می گیرد. این جراحی تاثیر بسیاری در زیبایی و جوان تر شدن چهره دارد. به طور کلی و طبق استاندارد های زیبایی ، چشم عنصری مهم در زیبایی چهره بوده و بیان گر حالات و احساسات افراد است. اما باید گفت که متاسفانه این عضو زود تر از سایر اجزای صورت دچار تغییرات ناشی از افزایش سن می شود. اما این موضوع جای نگرانی ندارد چرا که با پیشرفت علم پزشکی روش های درمانی مختلفی پدید آمده که می توان با انجام آن نسبت به اصلاح فرم پلک ها اقدام کرد و حالت گرفتگی و اخمو بودن صورت را از بین برد. لازم به ذکر است ، انجام عمل زیبایی پلک نیازمند دقت و حساسیت بسیار بالایی است ، بنابراین حتما به پزشک متخصص جراح پلاستیک و زیبایی مراجعه نمایید. در این حیطه دکتر مرجان کفایی انتخابی بسیار عالیست.

 

 

جراحی زیبایی پلک بالا و پایین به منظور رفع افتادگی ، چین و چروک پلک و زیر چشم صورت می گیرد. همچنین با انجام آن می توان پف پلک و زیر چشم را نیز برطرف نمود. در واقع افزایش سن از عواملی است که سبب افتادگی و شل شدن بافت پوست می شود. همچنین ممکن است بافت های چربی به حرکت در آیند و در قسمت های به خصوصی جمع شوند. بهتر است بدانید جراحی پلک فوقانی و تحتانی را می توان از روش دیگری به نام جراحی اپی کانتال چشم نیز انجام داد. در این روش چشم ها درشت تر می شوند و می توان نسبت به تغییر شکل چشم های شرقی و چشم بادامی اقدام کرد.

از جمله عوارض پیری که به روی چشم ها تاثیرگذار هستند عبارتنداز :

 • کش آمدن پوست پلک بالا و افتادن آن به روی چشم ها
 • ممکن است در گوشه های پلک، گوشت اضافه ایجاد شود و آویزان گردد.
 • حتی ممکن است عضلات پلک هم شل شوند و قادر به تحمل وزن پلک نباشند.
 • ایجاد چین و چروک در اطراف پلک
 • گاها افتادگی پلک و ابرو به صورت همزمان اتفاق می افتد.
 • تجمع چربی اضافی در زیر پوست پلک بالا یا پایین

در نتیجه تمام موارد بالا ، چشم ها کوچک و جمع تر می شوند و چهره افراد گرفته ، خسته و پیر تر به نظر می رسد. حتی در برخی موارد شدت افتادگی پلک به اندازه ایست که دید فرد را کاهش داده و سبب خستگی پلک و چشم ها می شود.

 

 

تغییراتی که جراحی زیبایی پلک در چهره ایجاد می کند عبارتند از :

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین علاوه بر جنبه زیبایی ، جنبه درمانی هم دارد. با انجام این جراحی سن افراد تا حد زیادی کمتر به نظر می رسد و چهره جوان تر ، شاداب تر و زیبا تر خواهد شد. در بلفاروپلاستی پلک بالا پوست اضافی حذف می شود و پلک حالت طبیعی پیدا خواهد کرد. در نتیجه چشم ها درشت تر شده و افتادگی پلک ها کاملا برطرف می شوند. در جراحی زیبایی پلک پایین هم ، کیسه های چربی زیر پوست برداشته شده و پف و ورم زیر چشم برطرف می شوند. معمولا با برداشتن پف پلک پایین ، چین و چروک های اطراف پلک نیز برداشته می شوند.

 

چگونگی انجام جراحی زیبایی پلک

روش انجام این جراحی برای بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین متفاوت است. اما به طور کلی برش های مورد نیاز با استفاده از لیزر ایجاد می شوند. این برش ها بسیار دقیق و ظریف هستند و برای بستن آن ها از بخیه های بسیار ظریف استفاده می شود تا در آینده اثر آن چندان مشهود نباشد. معمولا برای این جراحی از نخ جذبی استفاده نمی شود چراکه به طور طبیعی پلک ها همچنان در حال حرکت هستند و احتمال شل شدن بخیه ها وجود دارد. در بلفاروپلاستی پلک بالا، برش ها در محل چین پلک ایجاد می شوند تا پس از بهبودی رد بخیه ها مشخص نباشد. (به خصوص زمانی که چشم ها باز هستند.) با انجام این جراحی پتوز و افتادگی پلک بالا به طور کامل برطرف می شود. همچنین پوست اضافه و پف پلک نیز برداشته خواهد شد. در بلفاروپلاستی پلک پایین، در صورتی که بافت چربی چندان زیاد نباشد و پوست پلک هم دچار افتادگی و چروک نشده باشد، می توان از داخل برشی ایجاد کرد. سپس از پشت پلک پایین کیسه های چربی برداشته شده و پف پلک برطرف خواهد شد. در این روش هیچ اثری از جای بخیه ها مشخص نمی شود. اما چنانچه پلک پایین دچار افتادگی و چروک بوده و میزان چربی آن زیاد باشد، بهتر است تا حدودی پوست پلک نیز کوتاه شود. درنتیجه در قسمت رویش مژه ها برش ایجاد می شود و پس از عمل نیز قابل مشاهده نیست. این جراحی بین یک تا دو ساعت به طول می انجامد و عمل دشواری نخواهد بود. نوع بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی توسط جراح تشخیص داده می شود.

جراحی زیبایی پلک

مواردی که پیش از جراحی پلک باید رعایت شوند :

افرادی که عمل آن ها تحت بیهوشی کامل صورت می گیرد ، از دو هفته قبل از جراحی نباید از دخانیات استفاده کنند. همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل نیز برای آن ها ممنوع می باشد. در این مدت از دارو های ضد انعقاد خون همچون آسپرین ، وارفارین و ایبو پروفن نیز استفاده نکنید و اگر تحت درمان با داروی به خصوصی هستید ، جراح پلک خود را در جریان قرار دهید. پیش از جراحی انجام آزمایشات میدان دید و سنجش بینایی الزامیست و باید آزمایش لازم برای سنجش میزان ترشح اشک ( برای پیشگیری از ایجاد خشکی چشم ) نیز انجام دهید.

دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی پلک چقدر طول می کشد؟

این مدت زمان برای هر فرد و با توجه به ویژگی های بدنی او متفاوت ، در برخی کوتاه تر و در برخی طولانی تر می باشد. در مراحل اولیه و روزهای ابتدایی معمولاً مقدار زیادی کبودی و تورم در صورت وجود دارد که این امر بعضاً موجب نا امیدی افراد می شود. اما با گذر زمان و کاهش عوارض ذکر شده، نتایج حاصل از جراحی به تدریج نمایان شده و افراد متوجه تغییرات خوبی که در ظاهرشان ایجاد شده می شوند. ما در ذیل به نکات مراقبتی و دستورالعمل هایی اشاره نموده ایم که رعایت آن ها موجب هرچه بهتر سپری شدن دوران نقاهت شده و منجر به دستیابی افراد به بهترین نتایج از این جراحی زیبایی می شود.

 

جراحی زیبایی پلک

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک چگونه است؟

در ادامه تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی آورده شده است:

 • دو روز اول

در روزهای ابتدایی فرد در پلک های خود احساس تنگ بودن و درد خواهد داشت که این درد با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک قابل تسکین می باشد. چرب نگه داشتن پلک ها، یکی از مواردی است که باید بعد از جراحی پلک رعایت شود. از همین رو با استفاده از پمادی که پزشک برای تان تجویز کرده است محل بخیه ها را چرب نگه دارید. استفاده از کمپرس سرد در این مدت تاثیر بسزایی در کاهش تورم اطراف چشم ها خواهد داشت. نکته ای که باید در این رابطه رعایت شود این است که نباید ژل یخ یا همان کمپرس سرد را به طور مستقیم و طولانی بر روی پوست قرار داد. پارچه یا حوله ای تمیز را بین کمپرس و پوست قرار دهید. از قطره های چشمی برای پیشگیری از خشک شدن چشم ها بهره بگیرید.

 

 

 • هفته اول

بیماران طی 7 روز ابتدایی بعد از جراحی باید از انجام هرگونه فعالیتی که موجب خشکی چشم ها می شود خودداری نمایند. ما در ذیل به تعدادی از این فعالیت ها اشاره کرده ایم:

 • تلویزیون تماشا کردن
 • خواندن و مطالعه کردن
 • استفاده از موبایل، کامپیوتر و تبلت
 • تماس لباس با چشم حین پوشیدن لباس؛ از همین رو سعی کنید تا بهبود نسبی پلک ها از لباس های دکمه دار استفاده نمایید.
 • با بالاتر نگه داشتن سر نسبت به بدن در طول دوران نقاهت می توان موجب کاهش هرچه سریع تر تورم و کبودی ناشی از جراحی پلک شد.
 • بخیه هایی که برش توسط آن ها بسته شده اند بعد از حدود 2 تا 7 روز بعد از جراحی توسط جراح پلاستیک برداشته می شوند.
 • بیماران بعد از حدود 10 روز از جراحی مجاز به از سرگیری فعالیت های روزمره خود می باشند.

 

جراحی زیبایی پلک

 

 • سه هفته اول

توصیه دکتر مرجان کفایی به بیماران این است که طی هفته های ابتدایی با استفاده از عینک آفتابی چشم و پلک را در مقابل باد و نور خورشید محافظت نمایند. این امکان وجود دارد که چشمان افراد در چند هفته ابتدایی خیلی زود دچار خستگی شود. در چنین شرایطی پیشنهاد می شود به طور مرتب و تا جایی که ممکن است پلک بزنند. پرهیز از فعالیت هایی که موجب افزیش فشار چشم می شوند به مدت 3 تا 4 هفته بعد از جراحی ضروری می باشد. این فعالیت ها شامل موارد ذیل می باشند:

 • گریه کردن
 • خم شدن
 • فعالیت های ورزشی
 • بلند نمودن اجسام سنگین
 • در رابطه با زمان از سرگیری فعالیت های ورزشی باید بگوییم که این زمان توسط پزشک شما تعیین می گردد.

چه تغییراتی در ماه اول در پلک ها ایجاد می شود؟

 • بی حس بودن
 • دید تار
 • بروز تورم در اطراف چشم
 • احساس تنگ بودن پلک ها
 • مور مور شدن
 • ناهموار بودن پوست در اطراف پلک
 • تغییر در موقعیت ابروها
 • پیدایش توده های ریز به شکل جوش سر سفید در زیر پوست
 • خشکی چشم ها

 

 

خوابیدن بعد از جراحی پلک

ممکن است خوابیدن بعد از جراحی برای شما کمی مشکل باشد. سعی کنید طی چند روز اول دوران نقاهت، سر را هنگام خوابیدن با گذاشتن چند بالشت، بالاتر از سطح بدن نگه دارید؛ این کار تاثیر زیادی در کاهش هرچه سریع تر روند فروکش تورم ناشی از جراحی پلک دارد.

حضور در مکان های عمومی

اغلب بیماران به عنوان یک قاعده کلی، بعد از 2 هفته می توانند با خیال راحت در جامعه حضور یابند. البته ممکن است این مدت زمان برای افرادی که بهبود آن ها با سرعت کمتری سپری شده ، جراحی مشکل تری داشته یا بر روی ظاهر خود حساس می باشند کمی بیشتر باشد. در رابطه با نتیجه نهایی نیز باید بگوییم که آشکار شدن نتیجه نهایی ،در بیشتر افراد بعد از 4 تا 6 ماه و در برخی حتی تا 1 سال نیز به طول می انجامد. لازم است تا در این مدت زمان با ظاهر خود کنار آمده و اصلاً نگران نباشید.

نتیجه جراحی پلک