ماموپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی سینه است که بسیاری از خانم ها علاقمند به انجام آن هستند. در این جراحی اندازه و سایز سینه ها کاهش یافته و میان سینه و سایر اجزای بدن تناسب ایجاد خواهد شد. به طبع با افزایش سن یا تجربه برخی شرایط همچون بارداری و شیردهی ، اندازه سینه ها تغییر کرده و موجب برهم ریختن تناسب اندام می شود. در این شرایط انجام ماموپلاستی یکی از بهترین روش هاییست که شما می توانید نسبت به انجام آن اقدام نمایید. شما می توانید در قسمت گالری سایت ، نمونه کارهای دکتر مرجان کفایی بهترین جراح سینه در تهران را ملاحظه نمایید.

ماموپلاستی

عملکرد جراحی ماموپلاستی

برای انجام این جراحی بیهوشی کامل صورت گرفته و عمل بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد. پس از بیهوش شدن بیمار ، ابتدا جراح قسمت هایی که قرار است برش بخورند را با خودکار مشخص می کند. در اغلب موارد این برش ها از سر سینه شروع می شوند. اولین برش اطراف نوک سینه ایجاد شده و پس از آن برش از هاله سینه شروع می شود و تا چین زیر آن به صورت عمودی ادامه پیدا می کند. در نهایت برشی افقی به روی چین سینه ها ایجاد خواهد شد. در مرحله بعدی چربی ، بافت غدد و پوست اضافی از بدن برداشته می شوند و وضعیت قرارگیری سر پستان ها نیز تغییر می کند. لازم به ذکر است هاله دور سینه به گونه ای برداشته می شود که ارتباط خونی آن با سینه قطع نشود. در نهایت برش ها بخیه شده و به روی زخم ها پانسمان قرار می گیرد. درد و ناراحتی پس از عمل امری طبیعی بوده و با مصرف مسکن کنترل خواهد شد.

مزایای درمانی جراحی کوچک کردن سینه

بزرگ بودن سینه می تواند موجب ایجاد فشار زیاد بر روی ستون فقرات ، شانه ها و گردن شود. این موضوع می تواند باعث بروز علائم بیماری هایی مانند آرتروز و یا دیسک گردن نیز شود. همچنین داشتن سینه های بزرگ می تواند در خوابیدن افراد اختلال ایجاد کند. در مواردی که افراد پستان های بسیار بزرگی دارند ، وزن و فشار ناشی از بزرگی پستان ها موجب ایجاد فشار بر روی قفسه سینه شده و می تواند مشکلات تنفسی را برای این افراد به وجود آورد. همچنین گاهی در ناحیه تحتانی چین پستان ممکن است عفونت های قارچی مشاهده شود. این مشکل به ویژه در افرادی که سابقه بیماری دیابت دارند ، بیشتر دیده می شود. بنابراین با انجام ماموپلاستی در تهران می توان این مشکلات را برطرف نمود.

کاندیدای مناسب عمل کاهشی سینه

 • افرادی که سینه های نامتقارنی دارند.
 • بانوانی که از سینه های بزرگ برخوردارند و اندامشان را تحت تاثیر قرار داده است.
 • خانم هایی که به دلیل بزرگی سینه هایشان با مشکلاتی مواجه شده اند ؛ به طور مثال نمی توانند فعالیت بدنی و ورزشی داشته باشند.

سن مناسب عمل ماموپلاستی

انجام این جراحی محدودیت سنی ندارد اما بهتر است برای این عمل تا به اتمام رسیدن رشد سینه ها دست نگه دارید. همچنین خانم هایی که قصد باردار شدن را دارند باید عمل خود را به بعد از دوران حاملگی و شیردهی خود موکول نمایند. به افرادی که پیش از ازدواج قصد انجام ماموپلاستی را دارند نیز توصیه می شود که حتما با یک جراح سینه خوب در تهران مشورت کنند.

ماموپلاستی

ماموپلاستی کاهشی در چه افرادی مناسب نیست؟

1. افراد زیر 18 سال :
انجام عمل در شرایطی که فرد به رشد کامل نرسیده باشد سبب نیاز مجدد به جراحی در سنین بالاتر می شود بنابراین یکی از الزامات برای ماموپلاستی کاهنده ، رشد کامل جسمی در متقاضی است.

2. افرادی با حساسیت نسبت به بیهوشی :
برخی دچار واکنش آلرژیک نسبت به مواد بیهوشی هستند انجام عمل در این افراد ، جز در موارد ضروری توصیه نمی شود.

3. کسانی که در حال کاهش وزن یا چاقی شدید هستند:
به طور کلی انجام جراحی در شرایطی توصیه می شود که فرد مورد نظر دارای تعادل و ثبات وزن باشد زیرا هرگونه افزایش یا کاهش وزن شدید می تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد.

4. کسانی که درگیر بیماری هستند :
داشتن هر گونه بیماری زمینه ای یا مشکلات قلبی ، دیابت و سرطان سبب بالا رفتن ریسک عمل می شود.

5. افراد در دوران بارداری یا شیردهی :
با توجه به افزایش حساسیت سینه ها بعد از عمل و کاهش میزان شیردهی به دلیل برداشت بافت سینه ، ماموپلاستی در این شرایط توصیه نمی شود.

اقدامات قبل از ماموپلاستی

 1. در اولین قدم انتخاب جراح سینه باتجربه از حیاتی ترین اقدامات پیش از جراحی است. در واقع این انتخاب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و با نتیجه جراحی و میزان عوارض پس از آن تاثیر مستقیم خواهد داشت.
 2. پس از انتخاب بهترین جراح سینه تهران ، حتما با ایشان مشورت کنید و درباره انتظارات خود از ماموپلاستی صحبت نمایید.
 3. اگر دارای بیماری زمینه ای هستید ، از دارو استفاده می کنید یا به داروی به خصوصی حساسیت دارید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 4. این امکان وجود دارد که جراح از شما بخواهد برای مدتی مصرف برخی از داروهای خود را قصع کنید. چرا که ممکن است با برخی از داروهای بیهوشی تداخل داشته باشند.
 5. در جلسه مشاوره پزشک معاینات لازم را انجام داده و از عدم ابتلای فرد به سرطان سینه اطمینان حاصل می کند. همچنین کیفیت پوست ، میزان بافت سینه و محل قرارگیری نوک و هاله پستان ها نیز مورد بررسی قرار می گیرند.
 6. از یک ماه قبل از جراحی سینه استعمال دخانیات ممنوع می باشد. همچنین از نوشیدنی های حاوی الکل نیز نباید مصرف کنید.
 7. از 14 روز پیش از جراحی کاهشی سینه استفاده از دارو های انعقادی خون همچون آسپرین ، وارفارین و ایبو پروفن ممنوع است.

دوران نقاهت بعد از ماموپلاستی

پس از انجام این جراحی زیبایی پزشک یکسری نکات مراقبتی و دستورالعمل ها را به بیمار گوشزد می کند که انجام دقیق آن ها بسیار مهم می باشد. زیرا تاثیر زیادی در کاهش خطر بروز عفونت و سایر عوارض احتمالی، هرچه بهتر و راحت تر سپری شدن دوران نقاهت و همچنین دستیابی به بهترین نتایج از ماموپلاستی دارد.

هفته اول پس از عمل

یک سوتین مخصوص یا بانداژ پس از عمل ماموپلاستی در بر روی گاز و پانسمان قرار می گیرد. از یک آشنا، فامیل یا دوست که با او احساس راحتی و صمیمیت می کنید بخواهید تا به مدت چند روز در کنار شما بوده و در انجام امور منزل یاری تان دهد، داشتن احساس راحتی با فرد بسیار مهم است زیرا به او در امر شست و شو و استحمام نیز نیاز خواهید داشت. افراد باید توجه داشته باشند که در هفته اول به دلیل داشتن درد، در بالا بردن دست های خود با مشکل مواجه خواهند بود. به منظور خارج کردن ترشحات و بستن برش ها پزشک پس از جراحی اقدام به قرار دادن لوله های تخلیه ترشحات و همچنین بخیه زدن می نماید. چند روز بعد از جراحی، لوله های تخلیه ترشحات خارج می گردند. پس از برداشتن پانسمان و گاز باید برای مدت زمانی که پزشک برای تان تعیین نموده است، سوتین مخصوص بپوشید؛ استفاده از سوتین موجب کنترل تورم شده و به جهت دهی هرچه بهتر سینه ها کمک می نماید. لازم به ذکر است که این کار موجب تناسب هرچه بهتر بافت سینه ها نیز می شود.

هفته های پس از عمل

بخیه ها پس از حدود 2 هفته بعد از جراحی کشیده می شوند. حساس تر شدن سینه ها در این دوره امری کاملاً طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. تورم و کبودی که از شایع ترین عوارض ناشی از ماموپلاستی می باشد به مرور زمان کمتر شده و بعد از مدتی به طور کامل بهبود می یابد. به دلیل روند ترمیم بخیه ها ممکن است کمی احساس خشکی و خارش داشته باشید. از مصرف غذاهای شور و تند خودداری نموده و بیشتر آب و مایعات استفاده کنید این کار برای کاهش تورم دردناک ضروری می باشد. این کار همچنین باعث می شود تا تجمع مایعات تخلیه شود. فرد بعد از گذشت حدود 14 روز مجاز به بازگشت به محل کار خود می باشد. البته این مدت زمان به حرفه فرد نیز بستگی دارد. به مدت چند هفته پس از این عمل جراحی نباید اقدام به برداشتن اجسام سنگین کنید. همچنین به منظور ترمیم کامل بدن باید به مدت حداقل 6 هفته از انجام فعالیت های شدید فیزیکی اجتناب نمایید.

عارضه های جراحی کوچک کردن سینه

ماموپلاستی در تهران نیز بسان دیگر عمل های زیبایی و درمانی به دلیل میزان تغییراتی که بر روی بدن انجام می دهد بی شک یکسری عوارض را در پی خواهد داشت. اما بسیاری از این موارد با گذشت مدت زمان مورد نیاز به طور کامل درمان خواهد شد. عبارتند از :

 • خونریزی
 • عفونت
 • خون مردگی
 • بی حسی در نوک پستان ها
 • داشتن واکنش به داروهای بیهوشی
 • اثر بر میزان شیردهی
 • کبودی
 • تورم و التهاب
 • عدم تقارن در هر دو سینه

ماموپلاستی

آیا بیماران با نکروز پوستی بعد از جراحی کاهشی سینه رو به رو می شوند؟

نکروز پوستی یکی از عوارض نادر بعد از ماموپلاستی است که ممکن است ذهن متقاضی را به خود درگیر و او را از انجام جراحی منصرف کند . باید بدانید که این عارضه به دلیل فشار و کاهش عرض عروق در ناحیه جراحی رخ می دهد . این مشکل ممکن است باعث مرگ بافت پوستی شده و فرد را به انجام جراحی مجدد وادار کند . عوامل زیر می ‌توانند منجر به ایجاد نکروز پوستی پس از جراحی کاهش سینه شوند:

فشار بر بافت ‌های پوستی : فشار طولانی مدت بر روی بافت ‌های پوستی ، ممکن است باعث عدم خونرسانی کافی در عروق و نکروز بافت شود.

عفونت : عفونت‌ های پوستی می ‌توانند باعث تخریب بافت ‌های پوستی شوند و عملکرد خونرسانی را با اختلال روبرو کند ، که این عامل احتمال ایجاد نکروز را دو برابر می کند .

پوشیدن لباس های تنگ : ایجاد فشارهای خارجی بیش از حد مانند پوشیدن لباس‌ ها یا سوتین های خیلی تنگ و حتی حرکات پوستی متکرر می ‌توانند منجر به نکروز پوستی شوند.

برای پیشگیری از نکروز پوستی پس از جراحی کاهش سینه ، می ‌توان اقدامات زیر را انجام داد :

توجه به عوامل ریسک زا : شناسایی بیماران با عوامل ریسک و پر خطر بسیار حائز اهمیت است ، مانند استعمال دخانیات ، بیماری های زمینه ای مانند دیابت و وزن زیاد.

استفاده از تکنیک‌ های جراحی مناسب : جراحان با تجربه می ‌توانند با انجام تکنیک ‌های جراحی مناسب ، مانع از تنگ شدن عروق خونی بعد از جراحی گردند .

رعایت مراقبت ‌های پس از جراحی : مراقبت ‌های پس از جراحی مانند استفاده از داروهای ضد التهاب ، تغذیه مناسب و حفظ بهداشت ناحیه جراحی، می ‌تواند کمک کننده باشد.

توجه به علائم : بیماران باید به دقت به علائم و نشانه‌ های ایجاد نکروز پوستی توجه کنند و به پزشک خود اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی در طولانی مدت

دوران نقاهت و روند بهبودی پس از جراحی برای هر فرد متفاوت و منحصر به فرد می باشد. به طور مثال برخی حساسیت بیشتری را تجربه نموده و برخی دیگر تا 1 سال اندکی بی حسی حس می نمایند. از طرفی برخی دیگر هیچ گونه حساسیت و دردی را تجربه نمی نمایند. همچنین افراد از نظر اسکار و جای بخیه نیز با هم تفاوت دارند. بعد از جراحی اسکارهای واضحی وجود دارند که در برخی به طور کامل از بین رفته و در برخی دیگر به صورت کمرنگ باقی می مانند. سینه ها در اولین قاعدگی پس از جراحی مقداری حساس و متورم می گردند. همچنین در قاعدگی های بعدی بیماران اغلب دردهای پراکنده ای را حس می کنند که با گذشت زمان بهبود پیدا می کند.

هزینه ماموپلاستی به چه صورت محاسبه می شود ؟

برای احتساب قیمت نهایی این روند نیاز است بسیاری موارد را مد نظر قرار دهید زیرا برای جمع بندی نهایی در ارتباط با نرخ قیمت به علل بسیاری وابسته می باشد. انتخاب جراح و مرکز انجام عمل ماموپلاستی از سری مواردی است که برای هزینه نهایی پروسه مد نظر می باشد. اما در ادامه فاکتورهای موثر را شرح خواهیم داد. عبارتند از :

 • دستمزد جراح برای جراحی کوچک کردن سینه ها
 • تیم بیهوشی
 • هزینه چکاپ قبل از عمل
 • و غیره

جای زخم ها بعد از ماموپلاستی کاهشی :

از آنجایی که بسیاری از افراد نگران جای اسکار و زخم های ناشی از برش های جراحی کوچک کردن سینه هستند ، جراح محل ایجاد برش را معمولا در زیر خط و چین سینه انتخاب می کند که به وضوح قابل دیدن نیستند و با لباس و کراپ و نیم تنه ها کاملا پوشیده می شود با این حال درمان جای زخم علاوه بر ظرافت برش جراح به قدرت ترمیم زخم توسط بدن فرد نیز بستگی دارد.
در اکثر موارد پزشک از بخیه های قابل جذب و در برخی موارد از بخیه های غیر قابل جذب برای جوش خوردن برش ها استفاده می کند که در ابتدا ملتهب و به رنگ صورتی و قرمز بوده و سپس پس از گذشت مدتی رنگ آن تیره شده و با رعایت کردن اصول مراقبتی ، به طور کامل محو می شود.
هر چند که خطوط برش ناشی از جراحی ماموپلاستی کاهشی به مرور زمان حذف می شوند اما در این بین استفاده از انواع ژل های مخصوص کنترل اسکار ، پماد های موضعی دارای ویتامین E و در موارد خاص استفاده از لیزر درمانی به تسریع روند بهبود زخم و جای بخیه ها کمک موثری می کند.

ورزش بعد از ماموپلاستی کاهنده

برای اینکه نتایج حاصل از عمل ماموپلاستی کاهشی با حداکثر مطلوبیت همراه باشد نیاز است به اصول مراقبتی و طی کردن دوران نقاهت آن پایبند باشید.
درواقع به پس از عمل حداقل تا 1 الی 2 هفته ، فعالیت های سنگین و ورزشی را کنار بگذارید و تنها در صورت تائید پزشک خود برای جلوگیری از لخته شدن خون ، از ورزش های بسیار سبک استفاده کنید اما به طور کلی با توجه به احساس دردی که در قفسه سینه و کتف و بازو ها وجود دارد 4 الی 8 هفته به خود استراحت دهید و فعالیت شدید ورزشی نداشته باشید.

سوالات متداول در مورد ماموپلاستی

 • عمل ماموپلاستی زیبایی است یا درمانی ؟

این عمل هم جنبه درمانی داشته و هم جنبه زیبایی در حین عمل می توان با کوچک کردن سینه ها ظاهر آن را بهبود داد و مشکلات مربوط به سینه ها را برطرف نمود و یا از بروز این علائم پیشگیری کرد.

 • لیفت سینه با ماموپلاستی چه تفاوتی دارد ؟

لیفت سینه بدون برداشتن بافت های اضافی سینه انجام می شود و با لیفت می توان سینه ها را به بالا کشید تا به فرم دلخواه تبدیل شوند. در صورتی که در عمل ماموپلاستی ضمن برداشتن بافت های اضافی پستان می توان لیفت سینه و فرم دهی را نیز انجام داد.

 • تا چه مدت بهتر است از سوتین طبی استفاده کنیم ؟

از سوی بهترین جراح سینه تهران توصیه می شود تا 2 ماه بعد از عمل از سوتین طبی استفاده شود تا نتیجه عمل بهتر شود.

 • آیا بعد از عمل ماموپلاستی می توان باردار شد و به نوزاد شیر داد ؟

در این عمل به دلیل برداشتن بافت های سینه میزان شیردهی کاهش پیدا می کند به همین علت توصیه می شود بعد از دوره شیردهی اقدام به انجام این عمل نمایید.

 • جراحی ماموپلاستی چه مدت زمان مورد نیاز دارد ؟

جراحی کوچک کردن سینه به طور معمول در یک جلسه انجام می شود. بازه زمانی مورد نیاز برای ماموپلاستی بسته به میزان ایرادات و مهارت جراح می تواند 2 الی 3 ساعت متغیر باشد.

 • عمل کوچک کردن سینه آیا خطرناک است ؟

هر یک از پروسه های زیبایی و درمانی می تواند خطرات مختص به خود را داشته باشد. دقیقا به همین دلیل است که همواره توصیه اکید می شود در روند انتخاب بهترین متخصص و جراح پلاستیک و زیبایی دقت بالایی را به خرج دهید. به یاد داشته باشید با برگزیدن بهترین دکتر ماموپلاستی در تهران می توان میزان عارضه ها و پیامدهای احتمالی این روش را به حداقل رساند. اما در غیر اینصورت می توان برخی از مشکلات از قبیل بد فرمی سینه ها و حتی غیرطبیعی شدن آن ، باعث شود که هاله نوک پستان از میان برود ، تجمع خون و مایع و اختلال در روند شیردهی را شاهد خواهید بود.

 • آیا پس از پروسه ماموپلاستی نوک سینه افراد بی حس خواهد شد؟

در برخی مواقع با توجه به پیوند زدن نوک سینه بعد از جراحی کاهشی سینه ممکن است نوک پستان افراد بی حس شود، البته این عارضه بسیار نادر بوده و تنها افراد بی حسی را برای مدت کوتاهی تجربه می کنند، که این نوع اختلال به مرور بهبود می یابد. در صورتی که پس از جراحی و با گذشت دوره نقاهت با بی حسی نوک سینه های خود مواجه شدید حتما وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید.

 • آیا مصرف دخانیات بر روی ماموپلاستی تاثیر می گذارد؟

تفاوتی ندارد که شما عزیزان تحت چه نوع جراحی قرار میگیرد ، چراکه در هر صورت لازم است تا مصرف دخانیات را یک الی دو هفته قبل از جراحی کنار بگذارید. در این پروسه نیز به همین شکل بوده و بهتر است افراد برای تجربه بهتر از جراحی کاهشی سینه از مصرف آن ها خودداری کنند. در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است بیماران اختلال خونرسانی در مویرگ ها و افزایش عفونت و ابتلا به سیاهی نوک پستان در آن ها مشاهده شود. لازم به ذکر بوده که مصرف دخانیات بعد از جراحی نیز می تواند بسیار مضر باشد و دره نقاهت و بهبودی افراد را افزایش دهد. بنابراین از مصرف دخانیات با توجه به توصیه های پزشک خودداری کنید.

نتیجه گیری

عمل ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه ، از جمله عمل های جراحی زیبایی می باشد که نیازمند رعایت مراقبت های خاص می باشد. چنانچه این مراقبت ها به درستی انجام نشوند ممکن است فرد با برخی پیچیدگی ها مواجه شود. عمل کاهشی سینه یک جراحی زیبایی نسبتاً شایع است که احتمال بروز عوارض و مشکلات ناشی از آن در صورت انجام توسط یک پزشک مجرب و ماهر و همچنین رعایت نکات مراقبتی بسیار پایین می آید.