تزریق چربی از جمله روش های جوانسازی پوست است که انجام آن بسیار آسان بوده و به طور سرپایی انجام می شود. البته آسان بودن انجام این روش بدین معنی نیست که هر فردی قادر به انجام خواهد بود. این روش تکنیک های مخصوصی دارد که اگر پزشک در آن ها مهارت نداشته باشد نه تنها قادر به رقم زدن نتایج مثبت برای فرد نیست بلکه ممکن است موجب بروز عوارضی نیز در او شود. همچنین برای ان که نتیجه ای مطلوب را از لیت پروسه بدست آورید باید مراقبت های بعد از تزریق چربی را جدی بگیرید.

 

مراقبت های بعد از تزریق چربی

 

هر اقدام یا عملی که چه با هدف درمان و چه با هدف دستیابی به زیبایی بیشتر انجام شود به طور معمول دارای یک دوره زمانی معین بعد از عمل می باشد که به آن دوره بهبودی گفته می شود. فرد مراجعه کننده باید در این مدت زمان استراحت نموده و نکات مراقبتی را به درستی انجام داده و رعایت نماید. تنها در این صورت است که هیچ مشکلی سلامتی او را تهدید نکرده و به نتایج بسیار درخشانی از روش تزریق چربی دست خواهد یافت. با توجه به میزان اهمیت این دستورالعمل ها و نکات مراقبتی، در ذیل به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره شده است.

 

 

مراقبت های بعد از تزریـق چربی چیست؟

 • پزشکان معمولاٌ به مراجعان خود توصیه می کنند که روز تزریق همراه با یک دوست و آشنای نزدیک در کلینیک حاضر شوند تا فرد را برای رساندن به منزل همراهی کرده، طی روزهای ابتدایی که فرد نیاز به استراحت دارد از او مراقبت کرده و فرد را در انجام امور منزل یاری دهد؛ البته باید بگوییم که فرد بلافاصله بعد از تزریق چربی قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهد بود و این توصیه تنها برای احتیاط بیشتر است.
 • توصیه دکتر مرجان کفائی به بیماران خود این است که طی مدت زمان تعیین شده توسط ایشان ناحیه ای که از آن چربی استخراج شده است را با استفاده از باند یا گن، محکم و به طور کامل بپوشانند.
 • ناحیه هدف یا همان موضعی که به آن چربی تزریق شده است را به هیچ عنوان نباید با دست یا اشیاء مختلف دستکاری کرد؛ در چنین شرایطی ممکن است چربی تزریق شده جابجا شده، تغییر حالت داده و نتیجه تزریق تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • طی 14 روز ابتدایی از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به خصوص به طور طولانی مدت بپرهیزید.
 • استعمال سیگار و نوشیدن الکل باعث افزایش تورم ، قرمزی و خونریزی خواهد شد.
 • تاریخ مراجعه های مجدد به پزشک را در هفته های بعد از عمل را یادداشت کرده و به خاطر بسپارید.

 

 

دیگر مراقبت های بعد از تزریق چـربی عباتنداز:

 • طی مدت زمان تعیین شده توسط پزشک اقدام به برنزه کردن پوست خود با روش های مختلف اعم از حمام آفتاب، استفاده از اسپری ها و همچنین سولاریوم اجتناب نمایید.
 • افرادی که تزریق چربی را به صورت خود انجام داده اند به هیچ عنوان نباید بر روی شکم و صورت خود بخوابند زیرا در چنین موقعیتی صورت تحت فشار قرار گرفته و ممکن است نتیجه تزریق آسیب ببیند. این افراد همچنین به منظور کاهش هرچه سریع تر تورم ناشی از تزریق چربی باید هنگام دراز کشیدن و استراحت کردن زیر سر خود دو بالشت گذاشته و با این کار آن را از سطح بدن بالاتر قرار دهند.
 • بعد از 2 روز می توانید به حمام رفته و دوش بگیرید به شرطی که کوچک ترین فشاری به ناحیه تزریق شده وارد نکنید.
 • برای ایجاد تسریع در روند کاهش کبودی و تورم می توانید طی 3 روز ابتدایی بر روی موضع مورد نظر کمپرس سرد قرار دهید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف و تا آخر استفاده کنید و غیره.
 • سعی کنید هیچ فشار و مالشی برروی ناحیه مورد تزریق اعمال نکنید.

رژیم غذایی بعد از تزریق چربی

در مراقبت های بعد از تزریق چربی به مدت 48 ساعت بعد از تزریق ، غذاهای نرم که راحت قابل جویدن می باشند را بخورید . نوشیدن آب باعث هیدراته شدن بدن و در نتیجه تسریع در بهبودی خواهد شد. برای نتیجه بهتر از نوشیدنی های سرد استفاده کنید که تورم و التهاب ناشی از تزریق را نیز کاهش دهید. سعی کنید غذاهای سالم مصرف کنید و مصرف سدیم را به حداقل برسانید. این کار از هرگونه التهاب و ورم در صورتتان جلوگیری می کند.بعد از عمل ، آناناس ، ماهی و میگو برای بدنتان بسیار مفید می باشند. از چربی های مفیدی چون روغن آووکادو، روغن نارگیل ، روغن بادام و سالمون در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

 

 

 

 

فعالیت و ورزش بعد از تزریق چربی

فعالیت های سنگین ، بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت هایی که نیازمند تحرک بسیار بالا می باشند نظیر ورزش های چربی سوز و اروبیک به هیچ عنوان تا مدت دو ماه توصیه نمی شود. بد نیست بدانید که انتقال چربی به صورت می تواند باعث لیفت صورت هم بشود. پس از گذشت 7 روز فعالیت های سبک مانند نرمش را می توانید انجام دهید. استفاده از سونا و استخر در چند روز اول توصیه نمی شود.

روتین پوستی

24 ساعت بعد از انجام تزریق می توانید به روتین پوستی خود بازگردید و صورتتان را آرایش کنید.

وزن

وزن خود را ثابت نگه دارید و سعی کنید مدتی نوسان وزنی نداشته باشید. کم کردن وزن باعث کم شدن میزان چربی موجود در صورت خواهد شد.

مصرف دارو

بعد از انجام عمل جراحی از مصرف داروهایی نظیر رتینول و ویتامین C و داروهای ضد التهاب خودداری کنید.این داروها روند بهبودی را بسیار آهسته خواهند کرد. در صورتی که درد دارید از داروهای مسکنی که پزشک برایتان تجویز کرده است استفاده کنید. داروهای آنتی بیوتیک را به طور کامل مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.

رعایت بهداشت

علاوه بر نقاطی که تزریق در آن ها صورت گرفته است ، رعایت بهداشت در نقاطی که چربی از آنها خارج شده است، نیز می تواند در پیش گیری ازعواملی چون عفونت موثر باشد.پس این نواحی را به آرامی و مرتب شست و شو دهید.از فشار دادن یا مالیدن نقاطی که چربی از آن گرفته شده است خودداری کنید.ممکن است ترشحاتی را در این قسمت مشاهده کنید، نگران نباشید با گذشت چند روز کاملا برطرف خواهد شد .

همزمان با تزریق چربی در صورتی که نظر پزشک مثبت باشد می توانید فیلر نیز دریافت کنید. اما در مورد تزریق چربی به همراه بوتاکس باید این مساله را از پزشک خود سوال کنید.

لازم به ذکر است که دکتر مرجان کفائی تمام مراقبت هایی که افراد باید بعد از تزریق چربی رعایت نمایند را در جلسه مشاوره قبل از تزریق خدمت بیماران خود شرح خواهند داد. برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به صفحه رسمی اینستاگرام شان مراجعه نمایید.