پروتز سینه یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی سینه محسوب می شود. انجام مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه ، به شما این کمک را می کند که دوران نقاهت کوتاه و راحت تری داشته باشید و نتیجه عمل مطلوب تر خواهد شد. دکتر مرجان کفایی متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در این مقاله از مهم ترین اقدامات مراقبتی صحبت کرده است در نتیجه آن را با دقت مطالعه نمایید.

 

مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه شامل چه مواردی است؟

Wrap و استابیلایزر: معمولا جراح برای شما Wrap یا استابیلایزر تجویز می کند. استابیلایزر نوعی باند یا نوار است که دور سینه کشیده می شود و البته متفاوت از سوتین طبی می باشد.

سوتین طبی: استفاده از سوتین طبی ای که پزشک تجویز نموده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چرا که سبب کاهش تورم سینه ها خواهد شد.

آب میوه های طبیعی: نوشیدن آب آناناس و آب کرفس تاثیر بسیار زیادی در کاهش تورم و کبودی صورت خواهد داشت. اگر این آب میوه ها به صورت طبیعی تهیه شوند نیز تاثیرشان بیشتر خواهد شد.

کمپرس سرد: استفاده از کمپرس سرد ، راه کاری بسیار موثر در کاهش تورم سینه ها خواهد بود. برای این کار می توانید چند تکه یخ را داخل کیسه فریزر انداخته و به روی سینه های خود قرار دهید. البته مدت زمان قرارگیری کمپرس یخ به روی سینه ها باید به گونه ای باشد که به بافت آن آسیب نزند.

عدم مصرف دارو های ضد انعقادی خون و مشروبات الکلی: حداقل تا دو هفته پس از جراحی پروتز سینه ، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات حاوی الکل ممنوع می باشد. این مواد با رقیق کردن خون و پایین آوردن غلظت آن ، احتمال خونریزی و حتی بروز عفونت را افزایش می دهند.

ماساژ سینه بعد از جراحی پروتز: علی رغم اینکه ماساژ دادن سینه پس از جراحی ، در کاهش تورم سینه ها موثر هستند ، اما باید در نظر داشته باشید که بدون مشورت با پزشک به هیچ عنوان سینه های خود را ماساژ ندهید.

مصرف دارو: بعد از انجام عمل دکتر داروهای آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت برای شما تجویز خواهد کرد ،کامل کردن دوره درمان و سروقت مصرف کردن داروها را هرگز فراموش نکنید که دلیل مصرف داروهای مسکن و اثرات آن برهوشیاری ، پزشک تا مدتی رانندگی را توصیه نخواهد کرد.

سایر مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه

 • برای مدتی از انجام اقدامات سنگین ورزشی و حتی روزمره خودداری نمایید. خصوصا اقداماتی که سبب افزایش ضربان قلب شما می شوند.
 • ممکن است در هفته های اول تا حدودی نوک سینه ها بی حس شود که این حالت طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
 • پس از گذشت دو هفته می توانید از پماد ها ضد اسکار استفاده نمایید.
 • حداقل تا دو هفته از رانندگی کردن خودداری کنید.
 • تا یک ماه شنا کردن در استخر و دریا ممنوع می باشد.
 • به صورت مرتب و در زمان های تعیین شده ، به منظور چکاپ و معاینه نهایی ، به مطب دکتر مراجعه نمایید.
 • پس از جراحی احساس درد کاملا طبیعی است اما اگر با مصرف مسکن هم قابل تحمل نبود حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • چنانچه متوجه سفتی غیر طبیعی سینه های خود شدید ، به جراح خود مراجعه کنید.

 

تغدیه بعد از پروتز پستان

سعی کنید در مدت زمان استراحت بعد از انجام عمل پروتز سینه، مصرف مواد غذایی مفید را فراموش نکنید. یک برنامه غذایی عالی می تواند روند بهبودی را سرعت ببخشد.به طور مثال مصرف آجیل هایی مثل بادام ، گردو، بادام هندی و آجیل کاج برای التیام پوست بسیار عالی می باشد.میوه هایی مانند سیب، موز، پرتقال، کیوی و آناناس سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. گنجاندن پروتئین در برنامه غذایی تان که قابل دریافت از مرغ، ماهی، تخم مرغ، لوبیا، سویا یا غلات می باشد، حاوی مواد مغذی ضروری برای ترمیم زخم ها است. از هیدراته نگه داشتن بدنتان پس از فرآیند پروتز سینه غافل نشوید. با نوشیدن آب پروسه بهبودی تان بهتر پیش خواهد رفت .

نکات مراقبتی بعد از پروتز سینه

بعد از انجام جراحی تا مدتی باید به سمت پشت بخوابید وکمی حالت نشسته داشته باشید. اینکار موجب جلوگیری از افتادگی سینه هایتان خواهد شد و گردش خون را بهبود می بخشد و فرم سینه ها را در حالت طبیعی حفظ خواهد کرد. ممکن است در ابتدا به این سبک خوابیدن عادت نداشته باشید.زیرا تا مدتی نمیتوانید به پهلو ها و روی شکم بخوابید. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید چند بالش زیر زانوها قرار دهید.
خوابیدن به میزان کافی ، به تسریع فرآیند بهبودی بسیار کمک خواهد کرد . مصرف موادی چون الکل ، کافئین و شکر که باعث اختلال در خواب می شوند را بسیار محدود کنید.

 • تا دو هفته بعد از انجام جراحی از حمل ،جابه جایی وهل دادن اجسام بیشتر از 2 کیلوگرم خودداری کنید .
 • به مدت 48 ساعت بعد از انجام عمل از خیس کردن بانداژ بپرهیزید.در مورد زمان مناسب برای دوش گرفتن حتما از پزشک خود سوال کنید. بعد از انجام جراحی انجام فعالیت هایی از قبیل شستن موها به دلیل نیاز به تحرک خیلی زیاد بازوها به مدت 10روز توصیه نمی شود.
 • در مورد استفاده از موادی چون لوسیون ، دئودورانت وکرم در نواحی که زخم وجود دارد، با دکتر خود مشورت کنید.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب باعث می شود روند بهبود زخم هایتان کند شود برای جلوگیری از این موضوع در صورتی که مجبور به خارج شدن از خانه هستید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • زنانی که مورد جراحی پروتز سینه قرار می گیرند، سه سال بعد از انجام عمل باید ام آر آی انجام دهند و بعد از آن هر دو سال اینکار را تکرار کنند.
 • سعی کنید بعد از عمل ، لباسهای گشاد به تن کنید. اینکار باعث می شود احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 • اگر فرزندان کوچک دارید بهتراست تا مدتی از یک دوست یا پرستار برای انجام امور مربوط به آنها کمک بگیرید.
 • اگر از حیوانات خانگی نگه داری می کنید، مراقب باشید که توسط آنها هیچ فشاری بر روی پروتزها اعمال نشود.

نباید های بعد از جراحی پروتز سینه

 • نباید بر روی شکم و پهلوها به مدت 6 ماه بخوابید.
 • از انجام دادن فعالیت های شدید ورزشی مانند پریدن و دویدن پرهیز کنید.
 • عدم دست کاری کردن اسکار های باقی مانده بر روی سینه تا زمان بهبودی کامل
 • اگر اسکاری در زیر بغل دارید دقت داشته باشید که دست های خود را بالاتر از شانه ها نبرید
 • در دوره نقاهت دقت کنید که چند روز ابتدایی نباید حمام بروید.
 • از خیس شدن زخم ها در روزهای ابتدایی جددا خودداری کنید.
 • استفاده از سوتین های معمولی را کنار بگذارید.
 • نباید بدون صلاحدید دکتر دارو مصرف کنید.

مراجعه به دکتر را فراموش نکنید

به طور معمول برای چکاپ بایستی تعداد جلسات مراجعه به دکتر را بررسی کنید. این کار عمدتا برای حفظ سلامتی مورد انجام قرار می گیرد. در روز های پنجم تا هفتم اولین معاینه انجام می گیرد. معاینه و بررسی دوم به هفته بعد موکول می شود در واقع 14 روز پس از پروتز سینه بایستی مورد معاینه قرار بگیرید. برای انجام بررسی بعدی بازه زمانی بیشتری مد نظر خواهد بود و تقریبا می توان یک ماه بعد از جراحی به پزشک مراجعه کنید. برای بار آخر هم بهتر است که حدود 90 روز بعد از جراحی پروتز سینه مراجعه کنید که معاینات پایانی صورت بگیرد.شایان ذکر است که بعد از انجام این دوره بایستی هر 6 ماه به دکتر مراجعه کنید که از سلامت شما اطمینان حاصل شود. قابل ذکر است که این احتمال وجود دارد که تعداد جلسات مطرح شده طبق صلاحدید جراح ، برای افراد متفاوت باشد. برخی بیشتر و برخی دیگر کمتر شود. زیرا آناتومی افراد با یکدیگر متفاوت است و نمی توان دوره نقاهت و حتی نتیجه نهایی را نباید با نفر دیگر مقایسه کرد.